Nagy István emlékére

Búcsúzik a Hamvas Béla Gimnázium Nagy István tanár úrtól

Nagy István

Fájó szívvel gondolunk Nagy István tanár úrra, aki 2023.04.05-én 83 éves korában hagyott itt bennünket.

Magyar-ének szakos tanárként az oroszlányi Hamvas Béla Gimnáziumból ment nyugdíjba. Első pedagógusi képesítését több mint 60 évvel ezelőtt vette át.

Évtizedeken keresztül neve összefonódott az oroszlányi gimnázium életével.

Elismert, jellegzetes tanáregyénisége volt Oroszlány városának.

A jelenlegi tanári kar jó fele is a tanítványai közé tartozott.

Sok ezer diák ismerte őt meg énekórán, de mint magyar tanár és osztályfőnök is tanított az iskola nappali és esti tagozatán.

Nagy lelkesedéssel vezette a gimnázium énekkarát. Elvitte a diákokat az „Éneklő Ifjúság” találkozókra. A „Tavunga” dallama vagy az „Este a székelyeknél” rádiós felvétele felidéződik az egykori oroszlányi gimnazistákban.

Sok diákot juttatott el az érettségi bizonyítvány megszerzéséig, ami valljuk be főként az esti tagozaton nem kis feladat. Sok tehetséges tanuló az ő biztatására jutott el a diploma megszerzéséig, választotta az ének-zene vagy a magyar nyelv és irodalom művelését, tanítását.

Diákjait mindig egymás tiszteletére, a művészetek szeretetére nevelte.

A tanárkollégák mindig szívesen hallgatták Nagy István tanár úr hiteles visszaemlékezéseit. Mosolyogva mesélte, hogy kik tanítottak és tanultak régebben az iskolánkban, az oroszlányi Általános Gimnáziumban és a LeJó-ban.
Így vallott önmagáról:

„1946-ban léptem be a bicskei Református Elemi Népiskolába. Ettől kezdve 2005-ig a katedra valamelyik oldalán álltam.
1959-ben tettem képesítő vizsgát a budai tanítóképzőben és Súron kezdtem tanítani.
Oroszlányba 1964-be kerültem és 2005-ig itt tanítottam. 10 évig általános iskolában, 42 évig a gimnáziumban. Itt 1958-tól 1978-ig másodállásban, majd 1981-től főállásban.
Közben 1973-tól 5 évig a bányászzenekar karmestere is voltam.
Ezen évtizedek alatt az országban háromszor volt rendszerváltás, sokszor iskolai reform. Én azonban az állócsillagokról, Bachról, Berzsenyi Dánielről, József Attiláról, Kodály Zoltánról beszéltem a tanítványaimnak.”

Köszönjük az Oroszlányért és az oroszlányi diákokért végzett több évtizedes, odaadó oktató- nevelő munkáját.

Emléke örökre a szívünkben él.

Dr. Radványiné Varga Andrea

Oroszlány, 2023. április 12.