2010-Gimisek Tordán

Oroszlányi gimisek Tordán

Jó hangulatú baráti látogatást tettek 2010. május 14-16 között a Lengyel József Gimnázium és Szakközépiskola diákjai Tordán, akiket az elmúlt évben létesített cserekapcsolat jegyében, Iskola-napi rendezvényükön, a tordai Jósika Miklós Elméleti Líceum vezetői és diákjai fogadtak. A rendezvény díszvendége volt Sógor Csaba, Románia Európai Parlamenti képviselője.

A diákok 14 fős delegációját Dr Radványiné Varga Andrea igazgató és két tanártársa, Kovács Ildikó igazgatóhelyettes és Majorovitsné Mózes Gertrúd angoltanár kísérte.

Az utazást lázas készülődés előzte meg, hiszen a diákoknak a tordai gimnázium iskolanapi rendezvénysorozata jegyében meghirdetett nemzetközi szintű „Közös házunk Európa – különbözően, de mégis együtt” címet viselő versenyre kellett felkészülnie.

A versenykiírás szerint a tanulóknak 3 csapatot kellett létrehoznia és mindhárom csapatnak külön-külön olyan kárpát-medencei történelmi személyiséget (művész, tudós, író, vagy költő) kellett keresnie és bemutatnia, akinek az életművében, kifejeződik az európaiság, a népek összefogásának, az etnikai és vallási toleranciának, egymás kölcsönös megismerésének és elismerésének, kulturális, etnikai sokszínűségének és fenntartásának gondolata.

A tanulók választása az operettjeiről híres magyar zeneszerző és karmester Kálmán Imrére, 20. századi kiemelkedő írónkra, Márai Sándorra és a Kossuth által legnagyobb magyarnak tartott gróf Széchenyi Istvánra esett. A személyiségeket a felkészülés során összeállított színes, tartalmas illusztrációkat tartalmazó posztereken, illetve 10-10 perces power point-os előadás keretében kellett bemutatni a két fiatalabb korosztálynak (VII-VIII-IX-X. osztályosok) magyarul, az idősebb szenior csapatnak (XI-XII. osztályosok) angolul.

A vetélkedő további részét a népi hagyományokból táplálkozó, a régió sajátos hangulatát kifejező zenés, táncos játékok képezték, melynek keretében a gimnazisták különböző népdalokat, népszokásokat, népi játékokat mutattak be. Nagy sikere volt a kinti közönség előtt a találós kérdésekkel tűzdelt Pünkösdölőnek, melyet szinte élővé varázsoltak az odahaza sebtében, elkészített rózsakoszorúk, és amelyet sok-sok vidámsággal és nagy élvezettel adtak elő üde-fehér ruhájukban a „király-lányok”, és árvalányhajas kalapjában az egy-szem „királyfiú”.

A verseny kezdetén a zsűri előtt minden csapatnak be kellett mutatkoznia, bemutatnia városát, iskoláját. Diákjaink bemutatkozását frappáns módon segítette a városról készített – sokak által ismert - „Oroszlány-szív” video-klip, melyben a négy gimnazista énekes lány és a Lejó-ról készült „bevágás” hangulatos képet fest nemcsak városunkról, de iskolánkról is.

A lelkes felkészülésnek meg is lett az eredménye: csapataink mindhárom kategóriában a második helyezést érték el, mind a diákok, mind felkészítő tanáraik legnagyobb örömére.

A gyerekek akkor sem unatkoztak, amikor éppen nem versenyeztek, mert a vendéglátók színes programot állítottak össze számukra. Ismerkedtek Torda városával, ellátogattak a sóbányába, hajnalig ropták a táncot az iskolanapi bálon. Itt esett meg az is, hogy a táncos lábú bálkirályt a Lejósok köréből választották ki.

A cserekapcsolat természetesen folytatódik, hiszen az oroszlányiak ugyanilyen szeretettel várják majd vissza tordai barátaikat az ősz folyamán.

Smile

1.