2015-Napfogyatkozás

Napfogyatkozás 2015. március 20.

Napfogyatkozás olyankor jön létre, amikor Holdunk a Nap és a Föld közé kerül, és a Hold árnyéka a bolygónkra vetül.

A jelenség a Föld felszínén állva csak az árnyék területéről figyelhető meg. Kedvező helyzetben a Hold az egész napkorongot eltakarhatja, ekkor teljes napfogyatkozásról beszélünk. Részleges napfogyatkozás akkor látható, amikor a Hold a napkorongnak csak egy részét takarja el.(Forrás: http://www.mcse.hu/egyesulet/egyesuleti-hirek-2015/napfogyatkozas-marcius-20-an/ )

Forrás: http://akiserlet.cafeblog.hu/2015/03/11/napfogyatkozas-marc-20/

2015. március 20-án teljes napfogyatkozás Európából a Feröer-szigetekről és a Spitzbergákról volt látható. Magyarországról részleges napfogyatkozás volt megfigyelhető.

Ezen a napon nem volt tanítás az iskolában. Fizika tanárunk, Szamper Aranka tanárnő csillagászati megfigyelést szervezett erre a délelőttre és meghívta Karsai Gábor bácsit, az amatőr csillagászt is.

Amikor odaértem az iskolába, a bejárat elé már fel volt állítva a távcső. Az időjárás kedvező volt – sehol egy felhő az égen!

A tanárnő a fizika szertárban pedig előkészített egy digitális hőmérőt. Ezt a nyitott ablak közelében egy állványra erősítettük fel, és csatlakoztattuk egy számítógéphez.

A hőmérő század pontossággal, tíz percenként megmérte a levegő hőmérsékletét.

A számítógép eltárolta az adatokat és diagramot tudott rajzolni a mérési eredményekről.

A napfogyatkozás idején érezhetően lehűlt a levegő. Ezt a mérési eredményeink is igazolják.

Oroszlányban és térségében 66%-os volt a napfogyatkozás, de a kémia előadóban a kivetítőn, az interneten keresztül a teljes napfogyatkozást is megcsodálhattuk.

Itt nagy volt az öröm, amikor a Hold teljesen eltakarta a Napot! Ritka esemény ez egy ember életében, kevésszer láthat ilyen szépet.

Az iskola előtt mi is megfigyeltük a részleges napfogyatkozást Gabi bácsi egyik távcsövén keresztül, illetve egy másik távcső kivetített képén. Néhány arra tévedt járókelő is csatlakozott hozzánk.

Tésztaszűrővel is kísérleteztünk. Nagyon érdekes volt! Amikor a tésztaszűrőt a napsugarak útjába tartottuk, akkor a lyukak képe nem köralakban volt világos. Minden egyes kis lyukon keresztül látszott a napfogyatkozás!

A csillagászunk közben érdekes információkat mesélt nekünk. Bármit kérdeztünk, válaszolt. Megtudtuk, hogy az emberek már az ókortól kezdve figyelték a napfogyatkozásokat, persze szabad szemmel. Mivel nem tudták, hogy ez veszélyes, emiatt sok baleset, szemkárosodás történt. A görögök ezért azt gondolták, hogy az istenek megharagudtak rájuk, a középkorban pedig az apokalipszis eljövetelének vélték a jelenséget. Petőfi Sándor 1842-ben a teljes napfogyatkozáskor a figyelmeztetések ellenére könnyelmű volt és szabad szemmel nézett a Napba. Emiatt keletkezett Szemfájásomkor című költeménye:

"Teremtő isten! Szemeimre
 A vakságot tán csak nem küldöd?
 Mi lesz belőlem, hogyha többé
 Nem láthatok lyányt s pipafüstöt!"

Mi természetesen védőszemüveggel, illetve hegesztőszemüveggel néztünk csak a Napba.

Néhány diák lesétált a Hunyadi Mátyás Iskolához is, ahol több felszereléssel rendelkeztek a megfigyelésre, de ott nem volt kivetítés a teljes napfogyatkozásról.

Jelentősebb mértékű részleges napfogyatkozás Magyarországról 2022. október 25-én lesz megfigyelhető, a teljes napfogyatkozás látványára pedig hazánkban 2081-ig várni kell.

Mi tehát szerencsések voltunk, hogy láthattuk a részleges napfogyatkozást. Sokat nevettünk és csodálkoztunk. Érdekes volt, szép, és remek! Reméljük lesz még ilyen napunk!

Gál Niké, Mester Máté 8.a és Drábóczi Csenge 9.a munkája alapján